středa 30. října 2013

KONCEPT MÍSTA

Při tvoření konceptu jsem vycházela z věcí, na které jsem přišla při dělání kontextu - tedy hlavně pomocí problémové mapy.


úterý 29. října 2013

KONTEXT MÍSTA

1) Architektonická situace

2) Problémová mapa místa
Na této problémové mapě jsem změnila pouze umístění domu pro dva. Na tomto místě nebude dům již tak zastrčen a bude na místě, které mě je osobně příjemnější :-)

neděle 20. října 2013

KONTEXT MÍSTA

1) Architektonická situace v měřítku 1:200




2) Ortofotomapa místa


3) Problematická mapa místa

Moje problémová mapa nejvíce poukazuje na to, že díky Bolfánku a penzionu se zde hlavně o víkendu vyskytuje větší množství turistů. Kvůli tomu si musím položit otázku jak zachovat soukromí domu pro dva? A zároveň by jistě bylo hezké, kdyby dům poskytoval hezký pohled do krásných okolních lesů.Dalším problémem bude, jak zajistit dostatek přírodního světla, když okolní les je tolik hustý. Dům by měl podle mě obsahovat jistě prostor na spaní, menší kuchyň s jídelním stolkem, koupelnu a asi největší místností by měla být jakási společenská místnost, kde by se mohl nacházet rozkládací gauč a poskytl by tak místo na přespání pro případné návštěvy. Jelikož dům bude stát na kamenitém kopci, nebylo by špatné pod domem vytvořit malý sklep, kde by se dali skladovat potraviny a nápoje. Dalším požadavkem je balkon či terasa a dole pod ní venkovní místo k sezení s ohništěm.






neděle 13. října 2013

DŮM PRO DVA

Arsenal B47

 Jedná se o malou chatu nacházející se ve Švýcarsku, která má jednu velkou hlavní místnost. Uprostřed této velké místnosti je vytvořena malinká místnost, která poskytuje prostor pro záchod. A z boku je k místnosti připojena i malá koupelna s umyvadlem a sprchou. Velká místnost je pak dále členěna na tři hlavní prostory. Jeden prostor je prostor na spaní s velkou postelí a skříňkami. Dále je zde relaxační koutek s křesly u krbu. A půlku místnosti zabírá kuchyň s jídelním stolem.

 Přijde mi to jako velice hezké a jednoduché řešení víkendové chaty pro dvě osoby :-)





Studentská buňka

 Tyto chytré studentské buňky vymysleli švédští architekti a dokázali tak naskládat veškeré potřebné prostory pro studentský život do deseti metrů čtverečných. V tomto dřevěném ,,domečku" najdete skutečně vše potřebné. Nachází se zde malá kuchyňská linka s jídelním stolkem, pracovní prostor, úložný prostor, prostor na spaní a dokonce i malá koupelna.

 Myslím, že tímto bydlením by nepohrdl žádný z vysokoškoláků, který již má své zkušenosti s pražskými kolejemi. Já bych ji brala hned :-D








Tree Snake Houses 

 Tyto domy vypadají jako hadi, kteří zalézají mezi stromy a v ,,hlavě hada" se ukrývá prostor pro přespání. I přesto jak je chata malá, je plně vybavena. Nalézá se zde kuchyňka i koupelna, ale dominantní místností je ložnice, ve které je umístěna velká postel přímo pod velkým oknem, z kterého se nabízí krásný pohled do lesa.

 Jistě je to velice zvláštní řešení chaty a pobyt zde musí být úžasným zážitkem :-)










neděle 6. října 2013

MÍSTO Z MÉ PAMĚTI

BOLFÁNEK

Bolfánek je malá vyhlídková věž, která se nachází na Plzeňsku nedaleko městečka Chudenice.



Na tomto místě jsem se vždy cítila velice příjemně a bezpečně. Bolfánek  je totiž umístěn na velice hezkém místě. Stojí na kopci a vede k němu úzká kamenitá cestička, která se táhne lesem. Když dojdeme tak do půli cesty, tak se nám otevře až pohádkový pohled na kopec s Bolfánkem. Nejhezčím obdobím je zde právě podzim, kdy je všechno úžasně vybarvené. Pak se vám může naskytnou jeden z nejúžasnějších pohledů. A to , když si tam na podzim vyrazíte těsně před západem slunce a pomalu se z té tmy toho lesa budete prodírat nahoru na kopec, odkud už z dálky vidíte paprsky světla, které dodávají barevně zbarveným listům ještě hezčí jas a přitom si vzpomenete na pověst spojenou se založením Bolfánku...






MODUL

MODUL

Co je to modul?? Já bych ho definovala jako jakousi základní jednotku, která je dále nedělitelná. Takovou jednotku si buď můžeme zvolit a vytvářet z ní nejrůznější zajímavé věci nebo naopak modul můžeme ve věcech hledat. Modul může být přece úplně cokoliv a kdekoliv. Setkáváme se s ním opravdu každý den, stačí se jen pořádně dívat. Co například docela obyčejné schody?! Modulem je přeci kvádr, který se stále opakuje a pouze stoupá výš. Modul můžeme najít i v dlažbě či v obyčejné dětské stavebnici, se kterou si jistě každý někdy hrál a vytvářel z ní všelijaké stavby. Modul využívají často i architekti, kteří s pomocí modulu tvoří jedny z nejzajímavějších staveb. Takovým vzorovým příkladem je jistě Nakagin Capsule Tower. Tato tokijská věž je tvořena jedním základním modulem, kterým je jednoduchý kvádr s kruhovým oknem. Tyto moduly architekt Kisho Kurokawa naskládal všelijak na sebe a vytvořil tak 54m vysokou modulovou stavbu. Možná že se nechal inspirovat právě tou obyčejnou dětskou stavebnicí a vytvořil tak světově známé dílo.







http://convert.neevia.com/docs/36395411-62b7-448e-8d23-89921ddb97fc/MODUL1.pdf