sobota 28. prosince 2013

ASYMETRIE

  
  Opakem symetrie je asymetrie. V architektuře se asymetrie vyskytuje častěji než symetrie. A když už je sice stavba symetrická, tak když se na ní budeme dívat i s jejím okolím jako na celek, tak asi moc takových míst na světě nenajdeme, které by byly přísně symetrické. Například naše nová budova školy je jistě celá symetrická, ale když se koukáme z větší dálky například na celé Dejvice, tak je vše naprosto asymetrické.
Ovšem i asymetrie může na stavbě působit uceleně a vyváženě, protože různé změny tvarů nebo velikostí můžou stavbu příjemně oživovat a mohou se dokonce i navzájem dobře vyvažovat.


Tato tokijská banka je příkladem asymetrické stavby. Budova je pomocí různě barevných desek velmi příjemně oživena.



Typickým příkladem asymetrie v Praze je tančící dům.




SYMETRIE


  Symetrie je jistá shoda, soulad či souhlas částí stavby nebo stavby celé. Symetrie stavbě dodává jakousi vážnost, monumentalitu a dojem klidu, protože působí velice uspořádaně, což velice ulehčuje vnímání a často i usnadňuje orientaci. Celek tedy vypadá jako ucelená jednotka. Symetrie vlastně byla důležitá již v antice, kdy na ní kladli velice velký důraz a považovali ji za symbol dokonalosti. Symetricky byly řešeny malé objekty, ale i celé městské prostory. Tam, kde nebyl symetrický prostor, byla symetrická alespoň fasáda, ve které byly naznačeny falešné otvory. Symetrie se může dosáhnout pomocí plošně, objemově či prostorově stejných částí.


Typickým příkladem symetrie je Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u města Žďár nad Sázavou. Půdorys kostela má tvar pravidelné, symetrické pěticípé hvězdy a dokonce je kolem obehnán symetrickou zdí.




neděle 8. prosince 2013

INSPIRACE

Inspirace pro vzhled venku


Inspirace pro vzhled uvnitř



AKTUÁLNÍ ZMĚNY

 Nová narýsovaná situace

Nové pohledy

Nový model






Nové perspektivy


Půdorys s konstrukčním řešením

Půdorys - odebrání obývacího pokoje

Přemýšlení nad konstrukcí

Přemýšlení nad typem střechy






pátek 29. listopadu 2013

PREZENTACE



Místo z mé paměti - Bolfánek

Problémová mapa

Koncept - Věž

 Situace

Model

Řez a půdorys

Pohledy

Skica domu z exteriéru

Skica interiéru s pohledem ven

neděle 17. listopadu 2013

DŮM PRO DVA - ,,VĚŽ" - DŘEVOSTAVBA

Dřevostavba

Zvolit dřevostavbu mě napadlo hlavně z důvodu, že do okolní krajiny lépe zapadne. Ale čím víc jsem se o ní začala zajímat, tím více jsem přesvědčená, že je to ta pravá volba z více důvodů ( viz. příspěvek předtím :-)



,,VĚŽ"

PŮDORYS: návrh věže jsem poupravila - nechala jsem systém 1 podlaží = 1 místnost, ale pořadí místností jsem zaměnila a poupravila jsem vnitřní členění


Naznačení, jak by stavba vypadala




Náhled do dřevostavby


Kuchyň - z důvodu nedostatku místa, bych volila malý skládací stůl, který by byl uchycen na stěně schodů. Když by se nepoužíval, tak by byl sklopen při stěně, aby bylo kolem více místa a bylo tak snadnější a pohodlnější procházení kolem. A pokud by byl zapotřebí, snadno by se odklopil od schodů a sloužil by jako klasický stůl.



Obývací pokoj - ten bych vyřešila jako takovou malou odpočinkovou místnost, ve které by bylo na zemi spoustu polštářů kolem menšího stolku, kde by se krásně dalo válet, odpočívat, povídat si, popíjet čaj atd.







Koupelna - určitě bych chtěla zachovat pohled na dřevo i v koupelně, ale u sprchového koutu a umyvadla by byl jistě nutný obklad





Ložnice - byla by v posledním patře. V ní by se sice nacházela pouze postel s malým stolkem, ale je zde nejhezčí výhled do krajiny 


Konstrukční řešení

Izolace